Twoje samopoczucie jest ostatnio gorsze, zauważasz u siebie spadek formy, czujesz się smutny, przygnębiony, straciłeś radość życia? Nie potrafisz czerpać przyjemności z rzeczy, które sprawiały Ci zwykle radość, a codzienne funkcjonowanie i wykonywanie prostych czynności staje się coraz trudniejsze? Czujesz się przytłoczony problemami z którymi sobie nie radzisz. Straciłeś dawną energię, a uczucie lęku coraz częściej Ci towarzyszy? Zaczynasz martwić się o własne zdrowie psychiczne i pewnie zastanawiasz się co się dzieje?

CO DALEJ?

Jeżeli odpowiedziałeś na większość pytań twierdząco, być może cierpisz na depresję… Dlatego warto, abyś przyjrzał się tym objawom. Pomocne będą dla Ciebie poniższe kryteria diagnostyczne. Przeczytaj je i zastanów się, które z nich są Ci dobrze znane. Jeśli rozpoznasz u siebie pięć z nich, a Twoje samopoczucie jest wyraźnie gorsze od przynajmniej dwóch tygodni, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Powinieneś zgłosić się do lekarza psychiatry oraz rozważyć rozpoczęcie psychoterapii, która wraz ze wsparciem najbliższych jest najefektywniejszą formą wracania do zdrowia psychicznego.

OBJAWY DEPRESJI

1. Obniżony nastrój utrzymujący się przez większą część dnia
2. Znaczne zmniejszenie zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności w stosunku do wszystkich lub prawie wszystkich aktywności
3. Znaczący spadek masy ciała lub zwiększenia masy ciała
4. Bezsenność lub nadmierna senność
5. Pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe
6. Zmęczenie lub poczucie braku energii
7. Poczucie braku własnej wartości lub nieadekwatne, nadmierne poczucie winy
8. Zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji albo brak zdecydowania
9. Nawracające myśli o śmierci, myśli samobójcze

DEPRESJA TO POWAŻNA CHOROBA

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne, zareaguj w odpowiednim momencie. Objawy w depresji zwykle są bardzo nasilone, powodują cierpienie psychiczne, które wpływa na nasze życie rodzinne, zawodowe i funkcjonowanie społeczne, 

Pamiętaj: aby lekarz lub psychoterapeuta mógł stwierdzić depresje, objawy muszą występować codziennie i utrzymywać się przez większość dnia przez okres przynajmniej dwóch tygodni. 

Pozwól sobie pomóc… możesz w łatwy i szybki sposób zarezerwować wizytę online, aby otrzymać profesjonalną pomoc i zadbać o swoje zdrowie. Zrób pierwszy krok, by ulżyć sobie w cierpieniu. Nie musisz być osamotniony ze swoją chorobą.